Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Yasaklı sitelere nasıl girilir?

Gün geçtikçe büyüyen sonsuz internet dünyasının hakim olduğu bir çağda yaşasak da maalesef bazı durumlardan dolayı tüm sitelere erişim sağlayamıyoruz. Ülkemizden örnek vermek gerekirse, bahis siteleri ve benzeri siteler ülke içinde açılması ve işletilmesi tam olarak yasal olmayan siteler arasındadır. Bundan dolayı bu tarz siteler yurt dışı kaynaklı olarak kurulur. Bu sitelerin yurt dışı kaynaklı olarak kurulması ile birlikte pek çok kullanıcı siteye erişemez bile. Çünkü bilgisayarlarımız ve telefonlarımız ya da siteye hangi kanaldan ulaşmak istiyorsak, Türkiye’de bulunduğumuz için bu ülkenin yasaları gereğince hareket eder ve yurt dışı kaynaklı, özellikle ülke tarafından yasaklanmış sitelere erişim sağlamaz.

Tam da bu noktada yasaklı sitelere nasıl girilir sorusu devreye giriyor. İstedikleri sitelere yeterince rahat şekilde ve hatta bazen hiçbir şekilde erişim sağlayamayan kişiler, çareyi yasaklı sitelere giriş yolları araştırmakla bulmaya çalışıyor. Yasaklı sitelere erişim sağlayabilmek için pek çok yol bulunur. Bu yollardan en bilineni ve en fazla tercih edileni VPN kullanımıdır. Vpn kullanımı ile sadece bizim ülkemizde değil aynı zamanda diğer ülkelerde yasaklı olan sitelere erişebilmek için kullanım da mevcuttur. Vpn Sistemi, örneğin Türkiye’den bağlandığınız internet ağını, girmek istediğiniz siteye izin veren başka bir ülkenin internet ağı üzerinden göstermek olarak yorumlanabilir. Bu sayede kolaylıkla erişim sağlanır.

Yasaklı Sitelere Girme Yolları

Yasaklı sitelere girme yolları dahilinde çoğunlukla kullanılan vpn değiştirme işlemi yanında sayısız yöntem bulunur.

  • Proxy sitelerini kullanmak da en az vpn değiştirmek kadar işinizi görecek bir yöntem olacaktır. Özellikle iş yerlerinde, okullarda, resmi kurumlarda ve buna benzer yerlerde kullanılan internet ağları pek çok siteye girmek konusunda sorun yaratır. Bu sitelere girebilmek için Proxy sitelerini kullanabilirsiniz. Proxy sistemleri ile yaptığınız girişler vpn kadar güvenilir olmasa da anlık olarak işinize yarayacaktır.
  • Url yerine girebileceğiniz ıp adresleri ile de yasaklı sitelere erişiminiz mümkün olabilir. Engellenen siteler farklı url ve ıp adreslerine sahiptir. Site engellemeleri de genel olarak url adresleri üzerinden yapılır. Bu sayede ıp adresi kullanarak, sadece url adresi engellenen sitelere erişim sağlayabilirsiniz.
  • Proxy ayarlarınızı tarayıcınızda değiştirerek de bu sorunu çözebilirsiniz. Okul, iş yeri, ofis ya da kamu gibi alanlarda kurulan ağ bağlantıları yasaklı ve zaten Proxy kullanmanıza rağmen erişemiyorsanız Proxy ayarlarını gözden geçirebilirsiniz. Sistem tarayıcınıza giderek ağ Proxy ayarlarını devre dışı bırakabilirsiniz.
  • Farklı bir dil ile arama yapabilirsiniz. Son derece şaşırtıcı fakat gerçekten işe yarayan bir yöntem. Ulaşmak istediğiniz site eğer yasaklanmış bir site ise site ismini farklı bir dil ile aratarak yasaklama ve güvenlik duvarını aşabilirsiniz. Farklı dil kullanmak, ülkede yasaklanmış sitelerin ülke dillerine göre yasaklanmasından dolayı bir açık oluşturur.